עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה
עומר בן אשר, מורה לתופים בבנימינה

Omer is a very experienced teacher. He began teaching more than 20 years ago in music schools and recently he teaches in his studio. Omer teaches on drum set and on latin percussion (congas, bongos, timbales). The lessons are privet, but there's an option for group lessons and clinics.

Private lessons are given for all levels. First, the focus is on the fundamentals and basic notes, but even in the first lesson the student also learns about the set. Further studies are about different rhythms and styles (rock and then Latin rhythms, jazz, etc.) when the study is based generally on the charts, different techniques, structure and improvisation, dynamic, asymmetrical rhythms, working with music (recordings) and more.

 

 

עומר הוא מורה מנוסה שמלמד כבר למעלה מ-20 שנה. הוא החל ללמד בבתי ספר למוסיקה וכיום הוא מלמד בעיקר באופן פרטי בסטודיו שלו בבנימינה.

בסטודיו ניתנים שיעורים פרטיים בתופים (מערכת) ובכלי הקשה לטיניים (קונגס, בונגוס וכו') החל מגיל 10, אם בצורה סדירה (פעם בשבוע) או בצורה של שיעור יחיד או מס' שיעורים (קטע חוויתי-התנסותי).

שיעורים פרטיים על סט ניתנים לכל הרמות; תחילה הדגש הוא על יסודות ותווי קצב בסיסיים, אך כבר מהשיעור הראשון לומדים גם על הסט. בהמשך לומדים מקצבים וסגנונות שונים (תחילה רוק ואח"כ מקצבים לטיניים, ג'אז ועוד) כשהלימוד מתבסס בד"כ על תווים, טכניקות שונות, מבנה ואילתור, דינמיקה, מקצבים לא סימטריים, עבודה עם מוסיקה (הקלטות) ועוד.

 

 

Omer teaches with a book he wrote in 1995. The book "Basic Rhythm Patterns" was written after Omer was not satisfied with the books he had learned when he was a young student. The book includes all the basic rhythm notes, starting with quarters, whole and half notes, eighths & sixteenths up until all types of triplets, dotted notes, ties, 6/8, Cut Time, rolls, accents & dynamics.You can find in the book exercises for beginners but also for advanced students. The book comes also with a cd.

עומר מלמד עם חוברת תווים שכתב ב-1995. החוברת  BASIC RUYTHM PATTERNS  נכתבה לאחר שעומר לא היה מרוצה מהספרים עימם למד כשהיה תלמיד צעיר. הספר עובר על כל התווים הבסיסיים החל מרבעים,חצאים ושלמים, דרך שמיניות ושש עשריות ועד כל סוגי השלישונים, תווים מנוקדים, קשתות, 6/8, Cut-Time,  רולים, דגשים ותרגילי דינמיקה. ניתן למצוא בספר תרגילים למתחילים אך גם תרגילים ברמה גבוהה. החוברת מגיעה עם תקליטור.

Basic Rhythm Patterns
Basic Rhythm Patterns

play samplepage 

נגן עמוד דוגמה

The studio is located in Binyamina and includes a drum set, percussion and recording and amplifying equipment. 
The studio is open for rehearsals and recordings. 

20190927_141100.png

הסטודיו נמצא בבנימינהגודלו כ-27 מ"ר. הוא כולל מערכת תופים, כלי הקשה וציוד הגברה והקלטה. בסטודיו נערכים בנוסף לשיעורים פרטיים ובקבוצות גם סדנאות,חזרות והקלטות.

Teaching

הוראה